Dzień Edukacji Narodowej - 250 rocznica powołania KEN
W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela, świętowaliśmy w naszej szkole podwójnie, gdyż zbiegło się ono z 250. rocznicą powstania Komisji Edukacji Narodowej (14 X 1773 r.). Tematem przewodnim tego dnia była więc edukacja w różnych jej aspektach.
Podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie klasy 7 i 8 pod opieką pani Lucyny Dzień-Skrzyńskiej opracowywały projekty dotyczące systemów edukacji jakie obecnie funkcjonują w różnych zakątkach świata. Uczniowie przedstawili swoje projekty zebranym w auli szkolnej młodszym kolegom z klas 4, 5 oraz 8. Każda grupa miała przygotowaną wypowiedź na temat tego w jaki sposób funkcjonują szkoły, czy nauka jest darmowa czy płatna, jak uczą się dzieci żyjące na różnych kontynentach m.in. jak wygląda ich codzienny strój oraz plan lekcji. Całości dopełniły plakaty ilustrujące prezentacje. Poznaliśmy więc systemy edukacyjne w Finlandii, Niemczech, Anglii, ale też w Hong Kongu, Kenii i Chile. Reszta państw z ich systemami edukacyjnymi była prezentowana w formie wystawy plakatów.
Klasy 1-3 odwiedziły wystawę “Szkoła z dawnych lat…”, o której opowiedziały jej organizatorki panie bibliotekarki: Regina Styn i Zofia Kucab. Dzieci odbyły wraz z nimi podróż w czasie do lat, gdy zamiast zeszytów uczniowie pisali rysikiem po tabliczce, a później piórem zamoczonym w kałamarz, gdy tornister i piórnik były drewnianymi skrzynkami, a do szkoły nie chodził każdy, gdyż mieściła się ona zbyt daleko i nie było komunikacji, aby tam dojechać lub w domu nie było tylu par butów, aby wszystkie dzieci mogły do niej pójść. Podczas zwiedzania wystawy czytano także pierwsze strony polskich elementarzy z XIX wieku porównując zapisy w alfabecie. Potem wystawa przeniosła się do okresu PRLu, gdzie każdy uczeń miał takie same przybory szkolne, szare zeszyty, liczydła zamiast kalkulatorów i inne znane z opowieści “Plastusiowy pamiętnik”.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć nauczycieli z czasów, gdy sami byli uczniami. Niewielu bez pomocy rozpoznała na nich swoją panią od biologii, plastyki czy panią dyrektor. Pokazano też dzieciom dawne świadectwa szkolne oraz kroniki szkoły.
Uczniowie zobaczyli także krótkie filmy edukacyjne, które przybliżyły charakter Dnia Edukacji Narodowej, a całość koordynowała pani Renata Madej wraz z uczniami z klasy 8a i 8b. Miłym dopełnieniem tego dnia były życzenia i słodki upominek, jakie nauczyciele otrzymali od Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców.