IX Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe “Po polsku o historii”
W dniu 29 września odbył się etap szkolny konkursu ortograficznego organizowanego przez Fundację “Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Konkurs ten ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonali umiejętność poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę.
W naszej szkole wzięli w nim udział uczniowie wybrani przez nauczycieli polonistów, którzy wyróżniają się w poprawności ortograficznej. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 i klasy 7-8. W tym roku dyktando dotyczyło sprawy burzliwego przyłączenia do ziem polskich Górnego Śląska po I wojnie światowej. Pojawiły się więc takie trudności ortograficzne jak pisownia nazw: plebiscyt, determinacja, ciemiężca, familok, chaos, anarchia, konwencja genewska, traktat wersalski, Górnoślązacy, Rada Ambasadorów, Góra Świętej Anny/Góra Św.Anny, Wojciech Korfanty, II Rzeczpospolita czy Macierz.
Nasi uczniowie poradzili sobie z tymi tekstami bardzo dobrze.
Finalistami etapu szkolnego zostali:
Klasy 4-6
I miejsce: Oskar Witkowski, kl. 5B
II miejsce: Antonina Szumny, kl. 6A
III miejsce: Adam Piestrzyński, kl. 6B
Klasy 7-8:
I miejsce: Karolina Grzyb, kl. 8B
II miejsce: Bartosz Liziniewicz, kl. 8A
III miejsce: Jan Łukasiewicz, kl. 8B
W etapie wojewódzkim dyktanda, który odbędzie się pod koniec października, będą reprezentować naszą szkołę Oskar Witkowski i Karolina Grzyb - zdobywcy pierwszych miejsc.