Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

Każdego roku we wrześniu nauczyciele języka polskiego organizują w naszej szkole ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej dziesiątej edycji był dramat Gabrieli Zapolskiej z 1906 roku Moralność pani Dulskiej - utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie ludzkie. 

Dnia 24 września uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej zaprezentowali swoim kolegom wybrane sceny z pierwszego aktu tego utworu. W role bohaterów dramatu wcieliły się uczennice klasy 6a: Lena Ibek, Gabriela Gaweł, Wiktoria Nowak, uczniowie klasy 8b: Hanna Sterna, Karolina Grzyb, Amelia Gaweł, Jan Łukasiewicz, Jakub Sieńko, z klasy 8a: Julia Kleszcz, Zofia Walczyk, Bartosz Liziniewicz, klasy 6b: Mateusz Droździk i Zuzanna Glinka oraz z klasy 7a: Katarzyna Gajda i Julia Madejska. Dodać należy, że akcja Narodowego Czytania zainaugurowała szkolną scenę teatralną. Uczniowie mieli bowiem okazję po raz pierwszy wystąpić na zamontowanym w szkolnej auli podeście, który wyposażony jest w ruchomą kurtynę oraz kotary. Występ ten zyskał więc cechy przedstawienia teatralnego.

W kolejnych dniach września kontynuowano rozważania wokół Moralności pani Dulskiej. Uczniowie wybranych klas gościli na swych lekcjach panią Katarzynę Gazdę - pracownika Biblioteki Publicznej w Zielonkach - filii w Przybysławicach, która przeniosła ich do domu mieszczańskiego końca XIX i początku XX wieku. Uczniowie poznali specyfikę życia rówieśników z tamtych lat, dowiedzieli się czym była pensja dla dziewcząt, a w ramach podsumowania każdy napisał fragment pamiętnika pensjonariuszki. W zeszytach przybito pamiątkową pieczątkę.

Narodowe Czytanie jest okazją aby promować czytelnictwo i przypomnieć wartościowe utwory z kanonu polskiej literatury. Akcja ta ma także wymiar wychowawczy: uczy poszanowania dla polskiej kultury i sztuki, a treść poznanych lektur może stać się okazją do dyskusji podczas lekcji języka polskiego i godzin wychowawczych. 

Za rok spotykamy się wokół Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Zapraszamy!

                                                                                                                                                                                                               Zofia Kucab

Data dodania: 2021-09-29 15:20:31
Data edycji: 2021-10-01 16:02:40
Ilość wyświetleń: 227
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej