Każdego roku we wrześniu nauczyciele języka polskiego organizują w naszej szkole ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej dziesiątej edycji był dramat Gabrieli Zapolskiej z 1906 roku Moralność pani Dulskiej - utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie ludzkie.
Dnia 24 września uczniowie klas 6-8 szkoły podstawowej zaprezentowali swoim kolegom wybrane sceny z pierwszego aktu tego utworu. W role bohaterów dramatu wcieliły się uczennice klasy 6a: Lena Ibek, Gabriela Gaweł, Wiktoria Nowak, uczniowie klasy 8b: Hanna Sterna, Karolina Grzyb, Amelia Gaweł, Jan Łukasiewicz, Jakub Sieńko, z klasy 8a: Julia Kleszcz, Zofia Walczyk, Bartosz Liziniewicz, klasy 6b: Mateusz Droździk i Zuzanna Glinka oraz z klasy 7a: Katarzyna Gajda i Julia Madejska. Dodać należy, że akcja Narodowego Czytania zainaugurowała szkolną scenę teatralną. Uczniowie mieli bowiem okazję po raz pierwszy wystąpić na zamontowanym w szkolnej auli podeście, który wyposażony jest w ruchomą kurtynę oraz kotary. Występ ten zyskał więc cechy przedstawienia teatralnego.
W kolejnych dniach września kontynuowano rozważania wokół Moralności pani Dulskiej. Uczniowie wybranych klas gościli na swych lekcjach panią Katarzynę Gazdę - pracownika Biblioteki Publicznej w Zielonkach - filii w Przybysławicach, która przeniosła ich do domu mieszczańskiego końca XIX i początku XX wieku. Uczniowie poznali specyfikę życia rówieśników z tamtych lat, dowiedzieli się czym była pensja dla dziewcząt, a w ramach podsumowania każdy napisał fragment pamiętnika pensjonariuszki. W zeszytach przybito pamiątkową pieczątkę.
Narodowe Czytanie jest okazją aby promować czytelnictwo i przypomnieć wartościowe utwory z kanonu polskiej literatury. Akcja ta ma także wymiar wychowawczy: uczy poszanowania dla polskiej kultury i sztuki, a treść poznanych lektur może stać się okazją do dyskusji podczas lekcji języka polskiego i godzin wychowawczych.
Za rok spotykamy się wokół Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Zapraszamy!