Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

„Przepis na szkołę” – przedstawienie z okazji otwarcia nowego budynku szkoły

„Przepis na szkołę” – przedstawienie z okazji otwarcia nowego budynku szkoły

       Obchody Święta Komisji Edukacji Narodowej mają w naszej szkole zawsze uroczystą oprawę. W tym roku po raz pierwszy celebrowaliśmy go w nowych warunkach lokalowych oraz w powiększonym składzie, gdyż od 1 września Szkoła Podstawowa im. J. Kukuczki w Korzkwi i Szkoła Podstawowa im. E. Kwiatkowskiego w Owczarach rozpoczęły naukę pod wspólną nazwą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybysławicach. Z tej okazji obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Przepis na szkołę” przygotowane i wyreżyserowane przez panią Zofię Kucab, a odegrane przez uczniów naszej szkoły. Napisane ono zostało na pamiątkę przeniesienia budynku szkoły do obecnej lokalizacji w Przybysławicach.

        Spektakl opowiadał historię szkoły w Korzkwi z XX i XXI wieku. Przedstawiono nam w jaki sposób szkoła radziła sobie z II wojną światową, komunizmem oraz innymi problemami, które w tym czasie ją spotykały. Reżyserka przekazała, iż szkoła to nie tylko mury, lecz przede wszystkim ludzie, którzy tam uczęszczają i ją współtworzą, czyli uczniowie i nauczyciele oraz to, co wspólnie przez lata wypracowali. Aktorzy wcielili się więc w role dzieci uczących się w obecnej szkole, ich nauczyciela oraz osoby związane ze szkołą, które jako goście opowiadały jej dzieje. Byli to m.in.: prababcia, pamiętająca czasy przed II wojną światową, dziadek - pan Kazimierz, który chodził do szkoły w latach 50, ciocia opowiadająca o korzkiewskiej szkole lat 60-tych, mama Kasi, czyli pracująca współcześnie businesswoman, która pamiętała szkołę z końca XX wieku, czy wujek Kacpra, łączący się zdalnie z zagranicy, a uczący się w Korzkwi już w XXI wieku. Do dzieci słuchających o szkole przyszli też ze swym przesłaniem wolontariuszka i reprezentant szkolnej drużyny piłkarskiej. Na koniec zjawili się uczniowie, którzy przypomnieli o wieloletniej teatralnej tradycji szkoły nawiązującej do komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”.

       Scenografię przygotowano tak, by upodobnić ją do sali lekcyjnej. Dzieci siedziały na poduszkach wokół nauczycielki, a na przygotowanych krzesłach zasiadali kolejni goście. Zadbano także o rekwizyty i charakteryzację. Aktorzy grający babcie i dziadka trzymali w dłoniach laski i ubrani byli w stroje z epoki, wujek miał doklejone wąsy, a mama i ciocia charakterystyczne stroje oraz torebki. Wolontariusz i sportowiec zaprezentowali swoje koszulki. Nie zabrakło też strojów krakowskich, a nawet pary przebranej za szlachciców. 

       Wspomnieć także należy o pięknej scenografii przygotowanej przez panią Joannę Salę-Gajewską, które nie tylko stanowiło tło, ale i bazę całego przedstawienia. Na dużym malowidle widniały dwa budynki szkoły: po lewej stronie tej, która mieściłą się w Korzkwi, a po prawej tej, do której obecnie uczęszczamy w Przybysławicach. Każda z historii opowiedziana przez gości była pretekstem do wybrania z pudełka jednej wartości, która wynikała z zasłyszanego opowiadania. Dzieci zawieszały tę wartość na płótnie i w ten sposób tworzył się tytułowy przepis na dobrą i trwałą szkołę. Pojawiły się więc takie wartości jak: partiotyzm, szacunek, wytrwałość, solidarność, współpraca, pasja, pomoc, aktywność i zgoda. 

       W przedstawieniu zadbano też o odpowiednią oprawę muzyczną. Przy każdej pojawiającej się na scenie postaci odtwarzano utwór odsyłający do czasów w jakich chodziła ona do szkoły. Nastrój utworu dobrze współgrał z klimatem danego wspomnienia. Mogliśmy więc usłyszeć m.in. piosenkę Mieczysława Fogga, Karin Stanek, Limala czy współczesnych artystów.   

       Przedstawienie bardzo nam się podobało. Aktorzy grali bardzo wiarygodnie. Widać, że wszyscy włożyli w jego przygotowanie całe serce i sporo wiedzy o szkole. Sztuka ta jest przeznaczona dla uczniów, nauczycieli, ale też wszystkich związanych ze środowiskiem szkoły. Oprócz dwóch przedstawień dla uczniów, odbył się także pokaz specjalny podczas Dnia Otwartego szkoły. Zdecydowanie panie nauczycielki, które przygotowały ten spektakl oraz aktorzy grający w przedstawienu, zasłużyli na wielkie brawa ze strony publiczności.  

                    Zuzanna Glinka, Paulina Pagacz

                    Koło Dziennikarskie pod kierunkiem Małgorzaty Iskry

Data dodania: 2021-11-03 21:45:28
Data edycji: 2021-11-03 21:58:06
Ilość wyświetleń: 414
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej