Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wymiana polsko-niemiecka. Marzec 2024 r.

W dniach 16-23 marca 2024 młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej w Minden.

Uczniowie i nauczyciele zostali bardzo ciepło przyjęci przez rodziny goszczące, a także przez dyrekcję i grono pedagogiczne Ratsgymnasium Minden. W trakcie oficjalnego powitania w auli szkoły zostało wypowiedzianych wiele ciepłych słów powitania i podziękowań, docenienia wzajemnej współpracy, ale najważniejsze było przesłanie, że w tych czasach narastających między narodami konfliktów w tych młodych ludziach jest siła i nadzieja na zbudowanie dobrych relacji i przyjaźni.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość poznać bliżej życie codzienne swoich partnerów, odmienne tradycje, kulturę, zwiedzić ciekawe miejsca, a także uczestniczyć w życiu szkolnym. Uczniowie nie tylko obserwowali lekcje swoich kolegów, ale także wspólnie brali udział w zajęciach językowych, sportowych (w tym na lodowisku), warsztatach chemicznych i historycznych, grach i zabawach. Byli też świadkami tradycyjnego zakończenia nauki maturzystów, czyli Mottowoche. W tym samym czasie w szkole gościli uczestnicy wymiany niemiecko-francuskiej, co stanowiło znakomitą okazję do zawierania jeszcze szerszych znajomości i dyskusji międzykulturowych.

W trakcie tego tygodnia młodzież zwiedzała Minden i okolice, między innymi podczas gry miejskiej.  Uczestnicy wymiany odwiedzili też Münster, gdzie pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przybliżyła im najważniejsze wydarzenia z historii miasta i pokazała kluczowe miejsca: ratusz z Salą Pokoju, kościół św. Lamberta z klatkami skazańców oraz katedrę, w której znajduje się wspaniały zegar astronomiczny. Nie zabrakło też wycieczki do Bremy. Podczas zwiedzania uczniowie poznali najpiękniejsze miejsca w mieście, zobaczyli katedrę, ratusz, pomnik Rolanda, słynne ulice Böttcherstrasse i Schnoor, spróbowali bremeńskich karmelków, uścisnęli nogi osiołkowi - jednemu z czterech słynnych muzykantów.

Gospodarze zadbali też o integrację, również z młodzieżą francuską. Dlatego część programu obejmowała wspólne aktywności, w tym wyjazd na farmę i uczestnictwo w „olimpiadzie farmerów” oraz wieczorek pożegnalny z tańcami.

Wspólnie spędzony czas zaowocował pięknymi wspomnieniami, nowymi doświadczeniami, serdecznymi przyjaźniami, pozwolił też przełamać bariery językowe i uwierzyć młodzieży w swoje umiejętności.

Całość programu oraz podróż zostały dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

                                                                                                           Agnieszka Kapel

                                                                                                           Joanna Błocka

 

Data dodania: 2024-03-30 09:26:45
Data edycji: 2024-03-30 09:41:07
Ilość wyświetleń: 179
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej