Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wymiana polsko-niemiecka: reaktywacja

Wymiana polsko-niemiecka: reaktywacja

Po pięcioletniej przerwie, spowodowanej między innymi przez pandemię. udało się wznowić trwającą od 2008 roku współpracę ze szkołą partnerską Ratsgymnasium Minden. W dniach 26.03 - 1.04 uczniowie szkoły w Przybysławicach oraz goście z Niemiec przebywali w Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi. 

Podczas tego tygodnia młodzież miała możliwość uczestniczenia w bardzo bogatym programie, w realizację którego zaangażowała się też społeczność lokalna, a także integrowania się w czasie wolnym. Zarówno program, jak i nocleg zostały dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy wymiany zostali powitani w szkole przez panią dyrektor Katarzynę Nogieć, mieli możliwość zwiedzenia budynku szkoły w Przybysławicach, który wzbudził ich duże zainteresowanie, sprawdzili swoją wiedzę na temat krajów partnerskich poprzez quiz przygotowany w oparciu o materiały PNWM. Szkolny Klub Wolontariatu z opiekunkami, panią Małgorzatą Kruczek i panią Anną Bełzowską zadbał o zapoznanie i integrację uczestników, aby pomóc im przełamać pierwsze lody i dopomóc w skuteczniejszej komunikacji. Goście z Niemiec otrzymali też upominki od Gminy Zielonki. 

Młodzież i nauczyciele uczestniczyli w szeregu wycieczek i warsztatów, zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, zamek w Korzkwi, razem z przewodnikiem poznawali Kraków oraz żydowską dzielnicę Kazimierz, odwiedzili Fabrykę Schindlera oraz Muzeum Galicja, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach “Kartka z pamiętnika” oraz w spotkaniu ze Świadkiem Holokaustu, panią Reną Rach.  Mimo młodego wieku polscy i niemieccy uczniowie wykazali się ogromną dojrzałością i wrażliwością, co nie umknęło uwadze zarówno prelegentki, jak i tłumaczki. 

Koło Gospodyń Wiejskich z Korzkwi przygotowało poczęstunek oraz warsztaty artystyczne - dzięki uprzejmości pani Katarzyny Gazdy z Biblioteki Publicznej w Przybysławicach wykonane zostały piękne jaja wielkanocne. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębynicach przybliżyli młodym ludziom trud swojej pracy i umożliwili młodzieży sprawdzenie swoich możliwości w różnych konkurencjach, wymagających zręczności, siły i sprawności. Bieg w pełnym stroju, transportowanie poszkodowanego na noszach, używanie ciężkich narzędzi hydraulicznych dostarczyły wielu emocji. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, współpracujący ze szkołą w Przybysławicach, przygotował dla uczestników wymiany ciekawe zajęcia przyrodnicze, podczas których nie tylko doświadczyli bliższego kontaktu z naturą, ale przede wszystkim musieli zaprojektować ogród przyjazny zwierzętom. Efekty ich pracy były fantastyczne. 

Wieczorami uczniowie integrowali się podczas wspólnego śpiewania, grania w gry  planszowe, towarzyskie i zręcznościowe (dużą popularnością cieszył się bilard), rozwiązywania quizów kulturowych oraz zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Świetną okazją do rozmów i zabawy były warsztaty pizzy zorganizowane przez ośrodek w Korzkwi. 

Nie zabrakło intensywnych zajęć sportowych w szkole w Przybysławicach - dzięki zaangażowaniu i uprzejmości nauczycieli wychowania fizycznego (p. Kucharczyk, p. Prusik, p. Kmaka i p. Budzyna) oraz instruktora wspinaczki ściankowej, pana Grochowalskiego młodzież partnerska uczestniczyła w integracji na basenie, na hali sportowej oraz na ściance wspinaczkowej. Te aktywności wzbudziły oczywiście mnóstwo pozytywnych emocji.

Ostatnim elementem wymiany był pożegnalny grill, w przygotowanie którego zaangażowali się też rodzice polskich uczniów. Bardzo licznie przybyli też na spotkanie, aby poznać niemieckich gości. Po spotkaniu odbyło się podsumowanie i ewaluacja programu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, szczególnie w ich pamięci pozostało świadectwo pani Reny, które dużo osób oceniło jako najbardziej wartościowy punkt spotkania.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony tydzień był czasem pozytywnych wspomnień, nowych doświadczeń, umożliwił choć częściowe przełamanie barier językowych i kulturowych i zaowocuje nowymi przyjaźniami. Z naszymi partnerami zobaczymy się za rok, gdy pojedziemy z rewizytą do Minden!

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i zaangażowały się bezinteresownie w przygotowanie tej wymiany. Dziękujemy także rodzicom za dbanie o poczęstunek i napoje dla uczestników podczas całego pobytu. Wreszcie kierujemy podziękowania do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe projektu.

 

Joanna Błocka

Agnieszka Kapel

Data dodania: 2023-04-18 15:08:51
Data edycji: 2023-04-18 15:10:07
Ilość wyświetleń: 238
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej