Z okazji Dnia Edukacji Narodowej i przypadającej w tym dniu 250-tej rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów i rodziców wystawę pt. “Szkoła z dawnych lat…” Zebrano wiele pamiątek szkolnych oraz zdjęć i materiałów ilustrujących realia szkolne w różnych okresach polskiej edukacji.
Pomysłodawczynie wystawy – Panie: Regina Styn i Zofia Kucab zaprosiły uczniów klas 1-3 do auli szkolnej i opowiedziały o wystawie. Dzieci mogły przenieść się w czasy, gdy powstawała polska szkoła w obecnym kształcie, czyli aż do XIX wieku. Pokazano im polskie elementarze z tamtych lat z inną pisownią i drukiem, niż obecnie. Ciekawość uczniów wzbudziła informacja, że kiedyś nie było zeszytów, lecz pisano rysikiem na tabliczce, natomiast w późniejszym okresie, aż do II połowy XX wieku w powszechnym użyciu było stalowe pióro maczane w kałamarzu z atramentem. Opowiedziano także uczniom, że kiedyś do szkoły nie chodziły wszystkie dzieci, gdyż często szkoła była zbyt daleko, a nie było komunikacji, aby tam dojechać, a niejednokrotnie też z powodu biedy w domach po prostu nie było tylu par butów, aby wszystkie dzieci mogły pójść do szkoły.
W spotkaniu wykorzystano fragmenty filmu “Plastusiowy pamiętnik” oraz fiszkę etnograficzną ilustrującą kształty dawnych przyborów szkolnych, takich jak drewniany tornister czy piórnik. Z kolei w czasach nam bliższych – w okresie PRL-u - każdy uczeń miał jednakowe, niewyszukane przybory szkolne, szare zeszyty, liczydła, elementarz oraz mundurek z tarczą na ramieniu, tornister i worek na obuwie zamienne.
Zainteresowaniem cieszyła się wystawa zdjęć obecnych nauczycieli z lat 70 i 80 XX wieku, gdy sami byli uczniami. Ubrani w granatowe lub niebieskie mundurki z białymi kołnierzykami, pozujący grzecznie w licznej klasie na tle mapy świata… Niewielu uczniów bez pomocy rozpoznało na nich swoją panią od biologii, plastyki czy panią dyrektor. Na wystawie zaprezentowano także dawne świadectwa szkolne oraz kroniki szkoły dokumentujące życie szkoły w minionych latach.
Bardzo dziękujemy tym, którzy wypożyczyli eksponaty na wystawę i przekazali bibliotece swoje szkolne zdjęcia oraz pamiątki. Mamy nadzieję, że ekspozycja wzbudziła w naszych uczniach refleksję o tym, jak bardzo zmieniły się realia szkoły w Polsce oraz, że należy szanować to, w jakich warunkach obecnie mogą się uczyć.